iOS 15 -version myötä Apple kysyy lupaa kohdennettuun mainontaan

Janne Yli-Korhonen

iOS 15 -version myötä Apple kysyy lupaa kohdennettuun mainontaan
iOS 14.5 -käyttöjärjestelmän myötä Apple alkoi vaatia, että asennettavan sovelluksen on pakko pyytää käyttäjältä lupa tietojensa ja käyttäytymisensä seuraamiseen. Vastaavanlainen käytäntö tulee voimaan itse Applelle iOS 15:n myötä, kertoo 9to5mac.com -sivusto.

Applen mainosalusta ei enää oletuksena seuraa käyttäjää, vaan tätä varten Apple pyytää lupaa, kun käyttäjä avaa App Store -sovelluskaupan iOS 15 -käyttöjärjestelmällä.

Apple hyödyntää mainosalustaa räätälöityjen mainosten näyttämiseen App Storessa sekä Apple News- ja Pörssi-sovelluksissa käyttämällä mm. laitetyypin tietoja sekä sijaintia. Tarkemmat tiedot Applen mainonnasta ja tietosuojasta näet täältä.

Asetusta voi vaihtaa myöhemmin näin: Avaa asetukset -> Tietosuoja -> Applen mainonta -> Laita Räätälöidyt mainokset pois päältä.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy Z Flip5 – hinta laskenut -25%

Samsung Galaxy Z Flip5
760 € Multitronic
1249 € Proshop
1249 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1008 €

Oppo A60 – hinta laskenut -23%

Xiaomi Poco F6 – hinta laskenut -22%

Xiaomi Poco F6
342 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 436 €

Motorola Edge 60 – hinta laskenut -21%

Motorola Edge 60
379 € Verkkokauppa.com
379 € Gigantti
379 € Power

Alin hinta viikko sitten: 479 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.