Applelle huima yli miljardin euron sakko

Matti Robinson

Applelle huima yli miljardin euron sakko
Apple on saanut Ranskan viranomaisilta valtavan yli miljardin euron sakon. Cupertinolaisjätti oli osana Ranskan kilpailuviranomaisen tutkintaa, jossa selvitettiin jälleenmyyjien hyväksikäyttöä valmistajien ja tukkujen toimesta.

Apple ja kaksi tukkumyyjää on todettu syyllistyneen kilpailutilanteen hvyäksikäyttöön, ja heille on määrätty sakkoja. Sakoista selvästi suurin on Applelle, jonka maksuksi on määrätty peräti 1,1 miljardia euroa.

Tukkumyyjä Tech Data sai 76 miljoonan euron sakon ja Ingram Micro puolestaan 63 miljoonan euron sakon.

Ranskan kilpailuviranomaisen mukaan Apple ja kaksi tukkumyyjää olivat päättäneet, etteivät kilpaile keskenään ja estäneet jakelijoita kilpalemasta keskenään, kertoo Reuters. Tästä johtuen Apple on estänyt laitteen tukkumyynnin kilpaluttamisen.

Apple on vahvistanut, että se on eri mieltä tulkinnasta ja aikoo valittaa päätöksestä.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy S23 FE – hinta laskenut -33%

Samsung Galaxy S23 FE
399 € DNA
412 € Power
449 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 599 €

Realme C61 (international) – hinta laskenut -29%

Realme C61 (international)
112 € Hobby Hall
156 € CDON
169 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 157 €

Samsung Galaxy A56 – hinta laskenut -27%

Xiaomi Poco X7 – hinta laskenut -27%

Xiaomi Poco X7
249 € Hobby Hall
319 € Proshop
340 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 343 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.