Älä haksahda uusiin viestisovelluksiin – ToTok jäi kiinni vakoilusta

Manu Pitkänen

Älä haksahda uusiin viestisovelluksiin – ToTok jäi kiinni vakoilusta
Arabiemiraattitaustaista ToTok-viestisovelluksen epäillään tekevän yhteistyötä emiraattiviranomaisten kanssa eli viestisovellusta saatetaan käyttää käyttäjien vakoiluun. Sovellusta kehittävän Pax AI:n toiminnot sijaitsevat samassa paikkaa kuin Arabiemiraattien tiedustelupalvelu.

Arabiemiraattien tiedustelupalvelun arvioidaan keräävän sovelluksen avulla paikkatietoa sekä hyödyntävän tiedonlouhintaa palvelussa käytäviin keskusteluihin. Sovellusta ei saa enää App Storesta eikä Google Playstä, mutta se oli saatavilla molemmissa kaupoissa aiemmin. Ohjelma toimii edelleen niissä puhelimissa, joihin se on ehditty asentaa. Uusia käyttäjiä sen on kuitenkin hankala enää kerätä.

Suurin osa palvelun käyttäjistä sijaitsee Arabiemiraateissa, mutta se on kerännyt suosiota myös muualla Lähi-idässä, Euroopassa sekä Pohjois-Amerikassa. ToTok ylsi ladatuimpien sovellusten listalle Yhdysvaltojen App Storessa ennen kuin se poistettiin sovelluskaupasta.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy A15 (5G) – hinta laskenut -41%

Samsung Galaxy A15 (5G)
249 € Clas Ohlson
500 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 419 €

Samsung Galaxy Z Flip7 FE – hinta laskenut -28%

Nothing Phone (2a) – hinta laskenut -21%

Nothing Phone (2a)
199 € DNA
229 € Proshop
253 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 252 €

Samsung Galaxy Z Fold6 – hinta laskenut -20%

Samsung Galaxy Z Fold6
999 € Gigantti
1249 € Multitronic
1249 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1249 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.