Samsung tuo uutta potkua huippupuhelimiin – Kapasiteetti riittää 12 elokuvan siirtämiseen yhdessä sekunnissa

Manu Pitkänen

Samsung tuo uutta potkua huippupuhelimiin – Kapasiteetti riittää 12 elokuvan siirtämiseen yhdessä sekunnissa
Huippupuhelimiin on tulossa taas lisää potkua, sillä Samsung on tuomassa markkinoille ensimmäisen 12 gigabitin LPDDR5-muistipiirin mobiililaitteisiin. Kahdeksan piirin paketteina mobiililaitteisiin saataisiin kaikkiaan 12 gigatavua käyttömuistia.

LPDDR5-muistipiirit on valmistettu 10 nanometrin prosessilla ja datasiirto on noin 30 prosenttia nopeampi kuin edellisissä LPDDR4X-muisteissa. Siirtonopeudet ovat 5500 megabittiä sekunnissa. Samsungin mukaan 12 gigatavun pakettina muisti pystyisi siirtämään 44 gigatavua eli noin 12 Full HD -tasoista elokuvaa sekunnissa. Suorituskyvyn paranemisen lisäksi LPDDR5-muisti kuluttaa noin 30 prosenttia vähemmän virtaa.

Samsungin markkinointipuheissa uusi muistipiiri soveltuu erityisen hyvin kaikkiin 5G-, tekoäly- ja koneoppimissovelluksiin.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi 13T Pro – hinta laskenut -44%

Xiaomi 13T Pro
449 € Proshop
579 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 1026 €

Samsung Galaxy Z Fold5 – hinta laskenut -38%

Samsung Galaxy Z Fold5
1150 € Multitronic
1979 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1841 €

Realme Note 60 – hinta laskenut -35%

Realme Note 60
75 € Hobby Hall
99 € Proshop
107 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 115 €

Oppo A60 – hinta laskenut -31%

Oppo A60
89 € Power
129 € Elisa
149 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.