Suomalainen Wolt sai sijoittajilta jättipotin – Aikoo palkata 1000 uutta työntekijää

Manu Pitkänen

Suomalainen Wolt sai sijoittajilta jättipotin – Aikoo palkata 1000 uutta työntekijää
Suomalainen ruokalähettipalvelu Wolt on saanut pääomasijoittajilta 137 miljoonan euron edestä uutta pääomaa, jolla on tarkoitus tukea yhtiön kansainvälistä kasvua.

Wolt työllistää tällä hetkellä 450 henkilöä ja yhtiön tarkoituksena on kasvattaa päälukua jopa 1000 uudella työntekijällä vuoden 2020 loppuun mennessä. Tällä hetkellä Wolt palvelee yli 50 kaupaungissa 15 eri maassa. Suomesta mukana on 14 kaupunkia. Ainakin toistaiseksi Wolt on pysytellyt suurimpien markkina-alueiden, kuten Ranskan, Ison-Britannian ja Saksan ulkopuolella. Ajatuksena on ehkä ollut yrittää valloittaa markkinapaikat, joissa Uberilla ei ole vielä selvää asemaa.

Ruokalähettipalvelussa on mukana kansainvälisesti yli 5000 ravintolaa, joista ruokaa Woltin käyttäjille lähetetään 10 000 kuriirin voimin. Woltin mukaan se maksaa ravintoloille ja läheteille vuoden 2019 aikana ainakin 250 miljoonaa euroa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi Redmi Note 14 Pro (5G) – hinta laskenut -34%

Xiaomi Redmi Note 14 Pro (5G)
363 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 550 €

Samsung Galaxy Z Flip8 – hinta laskenut -33%

Samsung Galaxy Z Flip8
861 € Hobby Hall
1290 € Samsung
1369 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 1290 €

Realme 16 Pro – hinta laskenut -33%

Realme 16 Pro
299 € Power
299 € DNA
449 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 449 €

Nothing Phone (3) – hinta laskenut -32%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.