Netflix valitsi suomalaisyhtiön – Huippusuositusta sarjasta tehdään mobiilipeli

Manu Pitkänen

Netflix valitsi suomalaisyhtiön – Huippusuositusta sarjasta tehdään mobiilipeli
Netflix on valinnut suomalaisen mobiilipeliyhtiö Next Gamesin kehittämään huippusuositusta Stranger Things -televisiosarjasta mobiilipelin.

Televisiosarjasta kehitettiin aiemmin kahta peliä, mutta projekti kaatui viime syksynä kun niiden kehityksestä vastuussa ollut Telltale Games joutui sulkemaan ovensa. Luonteeltaan Next Gamesin versiointi tulee olemaan erilainen kuin edellä mainitut projektit, sillä tulevassa pelissä on tarkoitus ottaa mallia Pokemon Gosta. Stranger Things -pelissä pelaajan on käytännössä tarkoitus etsiä reaalimaailmasta örkkejä, liittoutua kavereiden kanssa ja taistella näitä outoja otuksia vastaan.

Next Gamesin tavoitteena on saada peli valmiiksi vuoden 2020 aikana ja se tullaan julkaisemaan iOS:lle ja Androidille. Uusi kausi Stranger Thingsistä ilmestyy Netflixiin 4. heinäkuuta.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor 600 Pro – hinta laskenut -36%

Honor 600 Pro
699 € DNA
1099 € Verkkokauppa.com
1099 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 1099 €

Honor 400 Pro – hinta laskenut -24%

Samsung Galaxy XCover 7 Pro – hinta laskenut -18%

Samsung Galaxy S26+ – hinta laskenut -17%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.