Applen salaisuuksia paljastui lisää – Nämä ominaisuudet ovat tulossa

Manu Pitkänen

Applen salaisuuksia paljastui lisää – Nämä ominaisuudet ovat tulossa
Applen tiedetään suunnittelevan isoja lisäyksiä macOS:ään ja iOS:ään tänä vuonna. Uutiset paljastetaan kesäkuun alussa WWDC:ssä, mutta 9to5mac-sivusto on saanut jälleen vihiä niistä.

Apple on esimerkiksi parantanut NFC-tukea reippaasti, minkä ansiosta Applen NFC:llä varustetuilla laitteilla voidaan tulevaisuudessa maksaa esimerkiksi julkisessa liikenteessä useimmissa kaupungeissa sekä niillä voidaan lukea ID-kortteja. Siriin on lisätty myös uusia taitoja, joiden avulla avustajaa voidaan käyttää monipuolisemmin kolmansien osapuolien ohjelmien ohjaamiseen.

Lisäksi Apple aikoo paljastaa WWDC:ssä uuden AR-sovellusten kehittämiseen tarkoitetun frameworkin sekä sovelluksen, jolla AR-sisältöjä voidaan luoda visuaalisemmin ja ilman koodaustaitoja. Lisäksi Apple on avaamassa mobiililaitteissa käytetyn Taptic Engine -oskillaattorin laajemmin sovelluskehittäjille.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 8a – hinta laskenut -45%

Google Pixel 8a
249 € DNA
399 € Elisa
449 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 448 €

Motorola Moto G15 – hinta laskenut -45%

Motorola Moto G15
58 € CDON
104 € Multitronic
119 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 103 €

HMD Pulse+ – hinta laskenut -22%

HMD Pulse+
125 € CDON
149 € Proshop
159 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 159 €

Motorola Moto G86 Power – hinta laskenut -19%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.