Angry Birds pääsi yllättämään – Myynti teki uuden ennätyksen

Manu Pitkänen

Angry Birds pääsi yllättämään – Myynti teki uuden ennätyksen
Aiemmin tällä viikolla suomalainen pelijätti Supercell julkaisi tuloksensa, joka ei ole selvästikään tällä hetkellä nousu-uralla, mutta on silti varsin massiivinen. Supercellin jälkeen julkaisuvuorossa oli pörssinoteerattu Rovio Entertainment.

Roviolta ei odotettu erityisen kaunista tulosta, mutta tulosjulkistus piti silti sisällään yhden yllätyksen: Angry Birds 2 -peli pitää yhtiötä edelleen pinnalla ja se saavutti itse asiassa viime vuoden lopulla uuden myyntiennätyksen. Angry Birds 2 -peli julkaistiin vuoden 2015 kesällä, joten ennätykseen pääseminen 3,5 vuotta myöhemmin on varsin kunnioitettava saavutus – varsinkin kun Supercell piti heikentyneen tuloksen syynä uusien julkaisujen puutetta.

Rovion oikaistu liikevoitto oli loka-joulukuussa 5,3 miljoonaa euroa, kun se oli vuoden 2017 lopulla 10,5 miljoonaa euroa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -32%

Motorola Moto G06 Power
149 € Gigantti
149 € Power

Alin hinta viikko sitten: 219 €

Realme 14 Pro+ – hinta laskenut -29%

Realme 14 Pro+
379 € Proshop
409 € Hobby Hall
429 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 579 €

Motorola Edge 50 Fusion – hinta laskenut -24%

Motorola Edge 50 Fusion
269 € Proshop
304 € Hobby Hall
399 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Honor X5 Plus – hinta laskenut -23%

Honor X5 Plus
99 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.