Opera lisää ilmaisen ja logittoman VPN:n Android-selaimeen

Manu Pitkänen

Opera lisää ilmaisen ja logittoman VPN:n Android-selaimeen
Norjalainen ohjelmistoyhtiö Opera on lisäämässä ilmaisen VPN-palvelun osaksi yhtiön suosittua verkkoselainta. VPN-integraatio lisätään Operan Android-selaimeen ja tällä hetkellä se on saatavilla sovelluksen beta-versiosta, mutta testauksen edetessä se lisätään osaksi selaimen vakaata versiota.

Viime vuoden kevääseen asti Opera tarjosi Android-käyttäjille erillistä VPN-sovellusta, mutta palvelu lopetettiin huhtikuun lopulla. Selaimeen tuleva VPN-integraatio perustunee tähän erikseen tarjottuun palveluun.

Opera-selaimen VPN-palvelu kiinnostanee käyttäjiä kahdesta syystä: se on ilmainen eikä se ylläpidä lainkaan logeja. Toisin sanoen palvelun kautta on mahdollista selata verkkoa jälkiä jättämättä. Jää nähtäväksi tuodaanko VPN-palvelu osaksi muiden alustojen selaimia.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Realme GT 6 – hinta laskenut -27%

Realme GT 6
437 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 599 €

Honor 400 – hinta laskenut -18%

Samsung Galaxy Z Flip5 – hinta laskenut -16%

Samsung Galaxy Z Flip5
1049 € CDON
1249 € Proshop
1249 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1249 €

Motorola Edge 60 Fusion – hinta laskenut -13%

Motorola Edge 60 Fusion
308 € Multitronic
342 € Dustin Home
356 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 355 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.