Lakimuutos mobiiliajokortin käytöstä voimaan helmikuussa – Viranomaisen sovelluksen julkistus myöhästyy

Jami Virtanen

Lakimuutos mobiiliajokortin käytöstä voimaan helmikuussa – Viranomaisen sovelluksen julkistus myöhästyy
Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin kehittämä mobiiliajokorttisovellus on viimeistelyvaiheessa, mutta sen julkaisu myöhästyy helmikuun alusta, jolloin tulee voimaan lakimuutos, joka tekee mobiiliajokortistakin virallisen ajokortin.

Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin kehittämä mobiiliajokorttisovellus on viimeistelyvaiheessa, mutta laadun takaamiseksi palvelu julkaistaan vasta toimintavarmuuden varmistamisen jälkeen. Mobiiliajokorttisovellus on ollut testikäytössä pilottiryhmällä vuoden verran.

"Teemme parhaillaan julkaistavan sovellusversion kokonaisarviointia, jonka perusteella voimme vielä joutua kehittämään palvelun ominaisuuksia. Tavoitteenamme on mobiilisovellus, joka palvelee kansalaisia ja sidosryhmiämme luotettavasti alusta alkaen", toteaa toimialajohtaja Hanna Hakanen.

"Ennen käyttöönottoa haluamme vielä varmistaa, että mobiiliajokortti toimii varmasti laajamittaisessa käytössä yhtä hyvin kuin pilottinakin. Palvelu avataan vasta laadukkuuden toteamisen jälkeen", jatkaa Hakanen.



Mobiiliajokortti on osa Traficomin kehittämää Autoilija-sovellusta, jossa ajo-oikeustiedot ja ajoneuvopalvelut löytyvät aina ajantasaisina. Sovellus on testivaiheessa ja käytössä vain testaajiksi ilmoittautuneilla. Mobiiliajokortilla voi osoittaa tulevaisuudessa ajo-oikeuden, iän ja henkilötiedot luotettavasti ja turvallisesti. Mobiiliajokortissa on esimerkiksi visuaalisesti muuttuvia turvaelementtejä, jotka tekevät sovelluksesta luotettavan. Elementtejä ovat mm. animoitu taustakuvio, joka muuttuu näyttöä kosketettaessa sekä puhelimen liikkeeseen reagoivat hologrammimaiset kuviot.

Mobiiliajokortin julkaisuajankohta vahvistetaan myöhemmin.

Lähde: Traficom


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola razr 50 Ultra – hinta laskenut -43%

Motorola razr 50 Ultra
684 € CDON
1199 € Verkkokauppa.com
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1199 €

Xiaomi 14 – hinta laskenut -19%

Xiaomi 14
630 € Hobby Hall
778 € CDON
1099 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 777 €

Motorola Edge 60 Pro – hinta laskenut -17%

Motorola Edge 60 Pro
399 € Lenovo
474 € CDON
502 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 480 €

Realme 12 Pro – hinta laskenut -16%

Realme 12 Pro
402 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 481 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.