Spotify julkaisee tänä vuonna oman soittimen – Yhtiön ensimmäinen laitejulkaisu

Manu Pitkänen

Spotify julkaisee tänä vuonna oman soittimen – Yhtiön ensimmäinen laitejulkaisu
Suoratoistopalvelu Spotify on kokeilemassa mahdollisuuksiaan laitemarkkinoilla, kertoo brittiläinen talousjulkaisu Financial Times. Myöhemmin tänä vuonna ruotsalaisyhtiö aikoo nimittäin esitellä autoon asennettavan Spotify-soittimen.

Autosoittimen ideana tuntuisi olevan Spotify-suoratoistopalvelun tuominen vanhoihin autoihin, joissa ei ole edistynyttä infotainment-järjestelmää. Spotifyn laite yhdistyy auton äänentoistojärjestelmään Bluetoothin avulla. Vanhoihin autostereoihin saa siis lisättyä kätevästi Spotify-tuen 100 dollarin hintaisella laitteella. Toinen vaihtoehto on soittaa musiikkiapuhelimesta ja yhdistää se auton stereoihin Bluetoothilla, mutta Spotifyn tarjoama vaihtoehto toimisi puhelimesta riippumatta.

Laitteen teknisistä ominaisuuksista ei ole kuitenkaan vielä tarkkaa tietoa. Ei voida siis varmasti sanoa, että tukeeko laite esimerkiksi LTE-yhteyksiä. Se kuitenkin tiedetään, että autosoitin tukee puhekäskyjä.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi Redmi Note 14 Pro (5G) – hinta laskenut -34%

Xiaomi Redmi Note 14 Pro (5G)
363 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 550 €

Realme 16 Pro – hinta laskenut -33%

Realme 16 Pro
299 € DNA
449 € Gigantti
449 € Power

Alin hinta viikko sitten: 449 €

Nothing Phone (3) – hinta laskenut -32%

Samsung Galaxy Z Flip8 – hinta laskenut -32%

Samsung Galaxy Z Flip8
876 € Hobby Hall
1290 € Samsung
1369 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 1290 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.