Kiinalaisjätti irtisanoi vakoilusta epäillyn työntekijänsä

Jami Virtanen

Kiinalaisjätti irtisanoi vakoilusta epäillyn työntekijänsä
Huawei on ilmoittanut irtisanoneensa Puolassa tällä viikolla pidätetyn työntekijänsä.

Aikaisemmin tällä viikolla Huawei koki jälleen uuden takaiskun, kun Puolasta levisi uutinen, joka kertoi yhtiön Puolan myyntijohtajan Wang Weijingin pidätetyn vakoilusta epäiltynä. Joulukuussa yhtiön talousjohtaja pidätettiin Kanadassa Yhdysvaltojen pyynnöstä.

Kiina vaati diplomaattien pääsyä Weijingin puheille pidätyksen jälkeen. Weijing oli työskennellyt ennen Huaweille siirtymistään Kiinan konsulaatissa Gdanskissa.

Nyt Huawei on päättäneensä työntekijänsä työsuhteen, jota epäillään Puolan lakien rikkomisesta.

- Hänen epäillyillä tekemisillä ei ole mitään tekemistä yhtiön kanssa. Tapahtuma on vaikuttanut haitallisesti Huawein maineeseen, ja johtanut työsuhteen päättämiseen yhtiön työsopimuksen mukaisesti, yhtiöstä kerrotaan.

Lisäksi Huawei kertoo noudattavansa kaikkia lakeja ja säädöksiä maissa, joissa se toimii sekä myös edellyttää, että kaikki sen työntekijät noudattavat näitä.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor 600 Pro – hinta laskenut -27%

Honor 600 Pro
799 € Verkkokauppa.com
799 € Gigantti
799 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1099 €

Honor 600 Lite (5G) – hinta laskenut -25%

Apple iPhone 16 Pro Max – hinta laskenut -25%

Apple iPhone 16 Pro Max
1099 € DNA
1349 € Proshop
1509 € Kuva-Järvinen

Alin hinta viikko sitten: 1467 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -23%

Motorola Moto G06 Power
169 € Gigantti
169 € Power

Alin hinta viikko sitten: 219 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.