Rovio laajenee strategiapeleihin – Osti suomalaisen pelistudion

Manu Pitkänen

Rovio laajenee strategiapeleihin – Osti suomalaisen pelistudion
Suomalainen mobiilipeliyhtiö Rovio laajenee mobiilistrategiapeleihin yritysoston kautta. Rovio on nimittäin ostanut suomalaisen PlayRaven-pelistudion. Kauppahintaa ei julkaistu.

PlayRaven on perustettu vuonna 2013 ja sen palkkalistoilla on 25 työntekijää. Yhtiön tunnetuimpiin julkaisuihin kuuluu Spymaster, jossa ohjaillaan toisen maailmansodan aikaista vakoojarinkiä. Tavoitteena on hankkia vastustajasta sisäpiiritietoa ja suorittaa annettuja tehtäviä, mutta kiinni ei kuitenkaan saa jäädä. Viime vuonna PlayRaven soft-lanseerasi uuden versioinnin SpyMasterista.

Yhtiön muita pelejä ovat Robocide, Winterstate ja EVE: War of Ascension.

"Strategiapelit ovat yksi suurimmista mobiilipelityypeistä ja uskomme, että voimien yhdistäminen PlayRavenin lahjakkaan ja osaavan henkilökunnan kanssa vahvistaa ja nopeuttaa Rovion laajentumista strategiapeleihin", sanoo Rovion toimitusjohtaja Kati Levoranta.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Nothing Phone (3a) Pro – hinta laskenut -29%

Nothing Phone (3a) Pro
349 € DNA
429 € Proshop
429 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 489 €

Honor X7b (4G) – hinta laskenut -27%

Honor X7b (4G)
109 € Mobiilipiste.fi

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Motorola Edge 60 Neo – hinta laskenut -25%

Motorola Edge 60 Neo
299 € DNA
399 € Verkkokauppa.com
399 € Veikon Kone

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Motorola Moto G15 – hinta laskenut -22%

Motorola Moto G15
55 € CDON
70 € Tekniikkaosat
99 € Power

Alin hinta viikko sitten: 69 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.