Rovio yllätti sijoittajat – Uusia pelejä tulossa ensi vuonna

Manu Pitkänen

Rovio yllätti sijoittajat – Uusia pelejä tulossa ensi vuonna
Suomalainen mobiilipeliyhtiö Rovio on julkaissut heinä-syyskuun tuloksensa, joka pörssikurssireaktion perusteella on otettu ilossa suin vastaan markkinoilla. Yhtiö kasvatti kolmannen vuosineljänneksen oikaistua liikevoittoaan 10,4 miljoonaan euroon, kun vuotta aiemmin se oli 4 miljoonaa euroa.

Vaikka Angry Birdsin kulta-aika onkin takana päin, niin vihaisiin lintuihin perustuvat tuotteet tuottavat edelleen yhtiölle hyvin. Rovio ei kuitenkaan ole jäänyt laakereilleen makaamaan, vaan kasvuun tähdätään uusilla peleillä. Niitä on tuotekehityksessä tällä hetkellä 12 kappaletta, mutta niistä kahden arvellaan olevan valmiita julkaistavaksi ensi vuoden aikana.

Tällä viikolla Rovion perustajiin kuuluva Niklas Hed ilmoitti jättävänsä yhtiön.

Rovion osake on ollut tänään noin 10 prosentin nousussa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Apple iPhone 17 Air – hinta laskenut -30%

Apple iPhone 17 Air
580 € Mobiilipiste.fi
998 € Power
998 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 834 €

Xiaomi 17T (5G) – hinta laskenut -20%

Apple iPhone 16e – hinta laskenut -18%

Apple iPhone 16e
409 € Mobiilipiste.fi
439 € Gigantti
439 € Power

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Xiaomi 17 – hinta laskenut -18%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.