Intel esitteli uuden 5G-modeemin – Julkaisu aikaistui puolella vuodella

Manu Pitkänen

Intel esitteli uuden 5G-modeemin – Julkaisu aikaistui puolella vuodella
Projektit saadaan harvemmin maaliin asti ajoissa, mutta Intel on saamassa 5G-modeeminsa markkinoille jopa puoli vuotta etukäteen. Laitevalmistajat pääsevät käsiksi yhtiön ensimmäiseen 5G-modeemiin jo ensi vuoden jälkimmäisellä puoliskolla.

Hämmentävintä Intelin ulostulossa on ehkä se, että ensimmäinen 5G-modeemi tulee olemaan XMM 8160. Vuosi sitten yhtiö esitteli 5G-modeemin, jonka nimi oli XMM 8060 – jotakin sellaista on siis tapahtunut vuoden aikana, että vanha tuote on jouduttu korvaamaan uudella. Intel odottaa ensimmäisten sen 5G-modeemiin perustuvien laitteiden tulevan markkinoille vuoden 2020 alussa.

Modeemi soveltuu Intelin mukaan älypuhelimiin, tabletteihin ja tietokoneisiin. Parhaimmillaan XMM 8160 pystyy siirtämään dataa 6 Gbps:n nopeudella.

Applen on huhuttu olleen pettynyt Intelin 5G-modeemeihin, koska ne tuottivat aivan liian paljon lämpöä. Tästä syystä Apple saattaa jättää väliin ensi syksynä XMM 8160:n.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G17 – hinta laskenut -40%

Honor 600 (5G) – hinta laskenut -40%

Honor 600 (5G)
299 € DNA
499 € Verkkokauppa.com
499 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Nothing Phone (3) – hinta laskenut -32%

Nothing Phone (3)
599 € DNA
879 € Verkkokauppa.com
879 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 879 €

Nothing Phone (3a) Lite – hinta laskenut -14%

Nothing Phone (3a) Lite
257 € Hobby Hall
299 € Proshop
299 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 299 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.