Pokemon Gosta tuli realistisempi Androidillakin

Manu Pitkänen

Pokemon Gosta tuli realistisempi Androidillakin
Pokemon Gon Android-pelaajilla saattaa olla tulevaisuudessa yksi syy vähemmän kytkeä AR-kokemus pois päältä, sillä peliä kehittävä Niantic on ilmoittanut päivittävänsä sovelluksen ARCore-yhteensopivaksi.

Päivityksen myötä Pokemon Go on yhteensopiva Googlen tarjoamien kehitystyökalujen ja rajapintojen kanssa, joten kokemuksen voidaan olettaa myös päivittyvän nopeaan tahtiin tulevina vuosina. ARCore on Androidin vastine Applen iOS-käyttöjärjestelmän ARKitille, johon tukeutuen Niantic on päivittänyt iOS-sovelluksen AR-kokemuksen uuteen aikaan.

Rajapintojen päälle toteutettu AR+-kokemuksen ansiosta virtuaaliset monsterit vuorovaikuttavat aikaisempaa todenmukaisemmin fysikaalisen maailman objektien kanssa. Pokemonien pitäisi reagoida paremmin fysikaalisiin pintoihin, joten ne eivät vain kellu kameran esittämällä kuvalla. Nianticin Help Centerissä on esimerkkikuvia, joista erot ilmenevät paremmin.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Realme 12+ – hinta laskenut -28%

Realme 12+
193 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 268 €

Realme Note 60 – hinta laskenut -26%

Realme Note 60
81 € Hobby Hall
99 € Proshop
109 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 109 €

Xiaomi Redmi Note 13 Pro (5G) – hinta laskenut -23%

Xiaomi Redmi Note 13 Pro (5G)
302 € CDON
399 € Proshop
512 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 392 €

Motorola Moto G05 – hinta laskenut -23%

Motorola Moto G05
88 € Multitronic
99 € Proshop
107 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 114 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.