Applen maksamattomat 13 miljardin verot kerätty

Matti Robinson

Applen maksamattomat 13 miljardin verot kerätty
Viime vuoden lopulla julkistetut nk. Paratiisipaperit kertoivat monenlaisista veroparatiisikyhäelmistä tai -kytköksistä niin Suomessa kuin tietysti isommassa mittakaavassa ulkomailla. Yksi merkittävimpiä oli ehdottomasti maailman arvokkaimman yhtiön laiton verojen kierto.

Tiedoista paljastui, että Apple ja Irlanti olivat solmineet EU:n mukaan laittoman sopimuksen, jonka johdosta yhtiön verojen maksaminen jäi aivan minimaaliseksi. Arvioiden mukaan Applen veroprosentti lähestyi pahimmillaan vain 0,005 prosenttia, joka kuulostaa melko erikoiselta.

Euroopan komission mukaan kyseessä oli laiton valtiontuki, joskin Irlanti ja Apple olivat asiasta eri mieltä. Valittaminen asiasta menee todennäköisesti jossain vaiheessa eteenpäin EU-tuomioistuimessa, mutta sillä välin Irlanti ja Apple ovat kiltisti kerryttäneet maksamattomien verojen tiliä.



Nyt tili on täyttynyt kaikesta yli 13 miljardista eurosta mitä Applella oli jäänyt maksamatta, kertoo Reuters. Näin ollen EU on perunut oikeusjutun Applea ja Irlantia vastaan, kun sopu ja 13,1 miljardia euroa plus reilun miljardin korot löytyivät vihdoin.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

OnePlus Nord CE5 – hinta laskenut -47%

OnePlus Nord CE5
95 € Gigantti
179 € DNA
349 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 179 €

Honor 400 Pro – hinta laskenut -29%

Honor 400 Pro
499 € Power
699 € Elisa
749 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 699 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -25%

Samsung Galaxy A16 (5G)
127 € Gigantti
169 € Power
169 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Honor Magic7 Lite – hinta laskenut -23%

Honor Magic7 Lite
309 € Hobby Hall
399 € Power
814 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.