OnePlus 6 saa korjauksen tietoturvaongelmaan

Matti Robinson

OnePlus 6 saa korjauksen tietoturvaongelmaan
OnePlus on vahvistanut, että se työstää korjausta uutuuspuhelimensa käynnistyksenlataajalle (bootloader). Tietoturvaa heikentävä ongelma paljastui viime viikolla ja päivitystä voidaan odottaa pikimmiten.

Bootloader-ongelma mahdollistaa järjestelmän muuntamisen käynnistyksen yhteydessä, vaikka laitetta ja sen käynnistyksenlataajaa ei olisi avattu sitä varten. OnePlus onkin korjannut ongelman uudessa OxygenOS 5.1.7 -versiossa, kertoo MobileSyrup.

Päivityksessä tuodaan samalla myös kiinalaisvalmistajan ykköslaitteeseen korjattu Älä häiritse -moodin (Do Not Disturb) sekä muutamia muita pienempiä bugikorjauksia ja parannuksia.

Päivitys on lähtenyt jo jakeluun, joten sen pitäisi saapua OnePlus 6 -laitteisiin aivan näinä päivinä. Päivitys kuitenkin saapunee portaittain, joten sen saapuminen saattaa riippua jonkin verran maasta ja operaattorista.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi Redmi 14C (4G) – hinta laskenut -36%

Xiaomi Redmi 14C (4G)
105 € Hobby Hall
118 € Proshop
167 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 163 €

Honor X6a – hinta laskenut -34%

Honor X6a
99 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Motorola Moto G04s – hinta laskenut -32%

Realme Note 60 – hinta laskenut -26%

Realme Note 60
109 € Hobby Hall
148 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 148 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.