Apple nöyrtyi kiinalaisjätin tahtoon? Rahasiirrot lisätään suosittuun sovellukseen

Manu Pitkänen

Apple nöyrtyi kiinalaisjätin tahtoon? Rahasiirrot lisätään suosittuun sovellukseen
Kiinan suurimpiin teknologiayrityksiin kuuluva Tencent ja Apple ovat päässeet sopuun WeChat-viestipalvelun aiemmin sisältämän tippaus-ominaisuuden jakamisesta.

WeChat sisälsi aiemmin mahdollisuuden lähettää pieniä rahasummia esimerkiksi verkossa toimiville luovan alan yrittäjille tai muille henkilöille, mutta ominaisuus poistettiin käytöstä kun Apple alkoi vaatia tippauksen tuottamasta liikevaihdosta 30 prosentin osuutta. Applen näkökulmasta tippaus oli rinnastettavissa sovelluksen sisäisiin ostoihin, jolloin siitä kuuluisi maksaa 30 prosentin osuus. Tencentin mielestä vaatimus oli kohtuuton, koska sille ei kerry rahansiirrosta lainkaan liikevaihtoa, joten Applenkaan ei tulisi saada siitä rahaa.

Tencentin mukaan osapuolet ovat nyt päässeet sopuun yksityiskohdista, minkä ansiosta ominaisuus voidaan palauttaa WeChatiin. Näiden yksityiskohtien sisältöä ei kuitenkaan paljastettu. Voi olla että Apple on myöntänyt Tencentille jonkinlaisen poikkeusluvan sen periaatteisiin. Toisaalta Apple on voinut Tencentin hyödyntää jotakin uutta ominaisuutta, joka tulee laajemmin saataville ensi kesänä tai syksynä ja se esitellään julkisesti vasta WWDC:ssä.



Apple mahdollisti rahalähetykset Viestit-sovelluksen kautta viime vuonna. Ominaisuuden taustalla on Apple Pay -mobiilimaksujärjestelmä.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G05 – hinta laskenut -23%

Motorola Moto G05
115 € CDON
139 € Proshop
149 € Power

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Oppo A60 – hinta laskenut -23%

Xiaomi Poco F6 – hinta laskenut -22%

Xiaomi Poco F6
342 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 436 €

Motorola Edge 60 – hinta laskenut -21%

Motorola Edge 60
379 € Verkkokauppa.com
379 € Gigantti
379 € Power

Alin hinta viikko sitten: 479 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.