Kaupankäynti Rovion osakkeella alkoi – Alkuinnostus taantui iltapäivällä

Manu Pitkänen

Kaupankäynti Rovion osakkeella alkoi – Alkuinnostus taantui iltapäivällä
Mobiilipeliyhtiö Rovio Entertainmentin listautuminen Helsingin pörssiin sujui onnistuneesti, sillä listautumisanti jouduttiin keskeyttämään ennenaikaisesti ylimerkitsemisen takia. Kaupankäynti yhtiön osakkeella alkoi pörssissä tänään.

Kaupankäynti alkoi Rovion osakkeella hyvin, sillä osakkeen arvo oli aamulla heti viiden prosentin nousussa. Osakkeen arvo mitattiin yli 12 eurossa, kunnes puolilta päivin arvo alkoi laskea ja nyt Rovion osakkeella käydään kauppaa 11,50 euron tuntumassa. Helsingin pörssissä on ollut tänään yleisesti punertava päivä, sillä OMXH-yleisindeksi on laskenut 0,5 prosenttia eilisen nousupäivän jälkeen.

Reutersin haastattelussa Rovion pääomistaja Kaj Hed totesi, että yhtiö aikoo ottaa osaa pelialan konsolidoitumiseen. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että Rovio on valmis käyttämään rahojaan muiden peliyhtiöiden ostamiseen. Hed omistaa Roviosta listautumisen jälkeen 37 prosenttia.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola razr 50 Ultra – hinta laskenut -24%

Motorola razr 50 Ultra
599 € DNA
765 € CDON
787 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 789 €

Samsung Galaxy Xcover 7 – hinta laskenut -21%

Apple iPhone 15 Pro Max – hinta laskenut -19%

Apple iPhone 15 Pro Max
1079 € iPhonetalo
1303 € CDON
1349 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1324 €

Honor 200 – hinta laskenut -17%

Honor 200
249 € Power
249 € DNA
299 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 299 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.