Yli miljardin dollarin diili – Google osti HTC:n Pixel-tiimin ja hankki oikeudet patentteihin

Manu Pitkänen

Yli miljardin dollarin diili – Google osti HTC:n Pixel-tiimin ja hankki oikeudet patentteihin
Google ei sittenkään ostanut taiwanilaista HTC:tä itselleen, vaan sen sijaan hakujätti päätyi hankkimaan valikoidusti osaajia älypuhelinmerkin riveistä sekä hankki ei-eksklusiivisen oikeuden yhtiön patentoimiin teknologioihin.

Suurin osa HTC:lta Googlelle siirtyvistä työntekijöistä työskentelee jo nyt Pixel-puhelimien parissa, joten heidän työnkuvansa ei välttämättä muutu suuresti, vaan palkanmaksajan nimi vain vaihtuu Googleksi. Tämä saattaa olla merkki siitä, että Google aikoo panostaa entistä tarmokkaammin laitekehitykseen, minkä takia yhtiö myös haluaa osaavat tuotekehittäjät omille palkkalistoilleen.

Pixelin parissa työskennelleet insinöörit saattavat päästä tekemään Googlella myös muita tuotteita, esimerkiksi Google Homen tai Chromecast-tyyppiset tuotteet voivat kaivata lisää työvoimaa. Samalla uutinen tarkoittanee myös sitä, että Google ei tarvitse ulkopuolista laitesuunnittelijaa. Lokakuun alussa julkaistavat Pixel 2 ja Pixel 2 XL ovat huhujen mukaan HTC:n ja LG:n suunnittelemia.



HTC aikoo jatkossa keskittyä älypuhelinkehitykseen aikaisempaa suppeamman tuoteportfolion voimin. Lisäksi yhtiö aikoo kehittää hyvään vauhtiin päässyttä Vive-virtuaalilasiliiketoimintaa.

Google maksaa HTC:n työntekijöistä sekä IP-oikeuksista yhteensä 1,1 miljardia dollaria. Diilin odotetaan tulevan voimaan vuoden 2018 alussa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy Z Flip5 – hinta laskenut -25%

Samsung Galaxy Z Flip5
760 € Multitronic
1249 € Proshop
1249 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1008 €

Oppo A60 – hinta laskenut -23%

Xiaomi Poco F6 – hinta laskenut -22%

Xiaomi Poco F6
342 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 436 €

Motorola Edge 60 – hinta laskenut -21%

Motorola Edge 60
379 € Verkkokauppa.com
379 € Gigantti
379 € Power

Alin hinta viikko sitten: 479 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.