WhatsApp saa haastajan yllättävästä suunnasta

Manu Pitkänen

WhatsApp saa haastajan yllättävästä suunnasta
Sovelluskaupat on täynnä enemmän tai vähemmän suosittuja pikaviestipalveluita. Voisi luulla ettei uusille sovelluksille ole enää kysyntää WhatsAppin ja Facebook Messengerin valtaamalla alalla, kun Skypen kaltaiset vanhat palvelutkin ovat alkaneet taantua. Amazonin mielestä sillä voi vielä olla mahdollisuus päästä markkinoille.

Amazonin affiliate-markkinointiohjelmaan kuuluvan AFTVnews-verkkosivuston mukaan verkkokauppajätti testaa käyttäjien reaktioita uuteen palveluun kyselytutkimuksella, jossa kartoitetaan millaisia ominaisuuksia he ohjelmaan haluavat. Kuvauksen perusteella sovelluksen avulla voisi lähettää niin tekstiviestejä kuin käydä video- ja äänipuheluitakin. Ohjelmassa voi ilmaista itseään tietysti myös GIF-animaatioiden kautta.

Tällä hetkellä on epäselvää kuinka pitkällä Amazon on ohjelman kehityksen kanssa. Voi olla ettei palvelua ole edes olemassa ja tutkimuksella selvitetään onko tarvetta sellaisen luomiselle ensinnäkään. Echo-kaiuttimen kautta Amazon voisi päästä käsiksi pikaviestipalvelumarkkinoihin.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy S24 FE – hinta laskenut -48%

Samsung Galaxy S24 FE
270 € Gigantti
535 € Hobby Hall
599 € Power

Alin hinta viikko sitten: 523 €

Google Pixel 10 Pro Fold – hinta laskenut -40%

Google Pixel 10 Pro Fold
959 € DNA
1589 € Verkkokauppa.com
1589 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 1589 €

Motorola Moto G05 – hinta laskenut -30%

Motorola Moto G05
105 € Hobby Hall
149 € Power

Alin hinta viikko sitten: 148 €

Motorola Edge 70 – hinta laskenut -28%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.