Android Nougat julkaistaan HTC:n lippulaivoille lähiaikoina

Manu Pitkänen

Android Nougat julkaistaan HTC:n lippulaivoille lähiaikoina
HTC lippulaivatuoteperheeseen kuuluvat 10- ja One M9 -älypuhelimet saavat Euroopassa Android Nougat -päivityksen kahden viikon sisällä, kertoo yhtiön Euroopan toimintojen tuote- ja palvelujohtaja Graham Wheeler.

Molemmat puhelinmallit (operaattorilukittomat) saavat Nougat-päivityksen samoihin aikoihin eli niiden välillä ei ole olennaista porrastusta. Vanhempi One M8 -lippulaivamalli jää Android Marshmallowiin, sillä HTC ei ole luvannut julkaista Nougatia sille. Päätös noudattaa HTC:n aiempaa linjaa, jossa uusimman käyttöjärjestelmän saavat kaksi tuoreinta lippulaivapuhelinta.

Nougat on julkaistu vasta muutamalle älypuhelimelle eikä siihen perustuvia uusiakaan puhelimia ole vielä ehtinyt markkinoille. Tästä syystä Nougatin osuus aktiivisesta Android-laitekannasta on vain 0,7 prosenttia.




Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo A40 – hinta laskenut -40%

Oppo A40
59 € Gigantti
99 € Power
99 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Oppo Reno 12 F (4G) – hinta laskenut -36%

Oppo Reno 12 F (4G)
149 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 233 €

Motorola Moto G75 – hinta laskenut -23%

Motorola Moto G75
199 € DNA
239 € Gigantti
256 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 258 €

Nothing Phone (3a) Pro – hinta laskenut -18%

Nothing Phone (3a) Pro
399 € Verkkokauppa.com
399 € DNA
489 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 489 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.