Syttyvien puhelimien mysteeri selvisi – Vika oli Samsungissa

Manu Pitkänen

Syttyvien puhelimien mysteeri selvisi – Vika oli Samsungissa
Samsungin sisäinen tutkinta palamaan syttyneiden Galaxy Note 7 -puhelimiin liittyen on saatu päätökseen, kertoo Reuters. Uutistoimistolle puhuneen nimettömän lähteen mukaan syyksi on varmistunut Samsung SDI:n valmistamat akut.

Samsungin omia akkuja on epäilty syttymisen syyksi alusta lähtien, joten tutkinnan johtopäätökset eivät sinänsä pitäisi olla suurikaan yllätys. Samsung kommentoi mediaskandaalin ollessa kuumimmillaan syynä olevan yhden sen komponenttitoimittajan tuotantoprosessissa havaittu ongelma – vasta jälkikäteen selvisi, että kyseinen komponenttitoimittaja on itse asiassa Samsungin oma yhtiö.

Vyyhdin epämiellyttävyyttä Samsungin näkökulmasta lisää se, että Samsung on tarkistuttanut valmistamansa akut omassa CTIA-sertifioidussa laboratoriossa. Samsung on ainoa puhelinmerkki, jolla on oma sertifioitu testilaboratorio – kaikki muut tukeutuvat kolmansien osapuolien tarjoamiin laboratoriopalveluihin.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto E14 – hinta laskenut -39%

Motorola Moto E14
59 € Power
97 € Gigantti
104 € Clas Ohlson

Alin hinta viikko sitten: 97 €

HMD Pulse Pro – hinta laskenut -29%

HMD Pulse Pro
115 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 162 €

Honor 200 Lite – hinta laskenut -25%

Honor 200 Lite
170 € CDON
249 € Verkkokauppa.com
329 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 226 €

Samsung Galaxy A16 (4G) – hinta laskenut -21%

Samsung Galaxy A16 (4G)
99 € Telia
122 € Hobby Hall
129 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 125 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.