App Store rikkoo taas ennätyksiä – Nämä olivat suosituimpia sovelluksia

Manu Pitkänen

App Store rikkoo taas ennätyksiä – Nämä olivat suosituimpia sovelluksia
App Storen kautta myydyt sovellukset ja pelit tuottivat kehittäjille viime vuonna yli 20 miljardia dollaria – kasvua vuodesta 2015 oli jopa 40 prosenttia.

Vuonna 2008 julkaistu App Store on tuottanut sovelluskehittäjille yhteensä 60 miljardia dollaria, josta siis kolmannes kertyi pelkästään viime vuonna. Viime vuoden parhaiten tuottavimpia sovelluksia olivat muun muassa suomalaisen Supercellin julkaisema Clash Royale, Pokémon Go, Monster Strike ja Fantasy Westward. Suosituimmat tilauspohjaiset sovellukset olivat Netflix, HBO Now, Line, Tinder ja baseball-aiheinen MLB.com.

Uutenavuotena rikkoutui myös päivämyyntiennätys, joka nyt on 240 miljoonaa dollaria. Uudenvuoden ja joulun ladatuin sovellus oli Nintendon Super Mario Run. Koko joulukuu oli myös ennätyksellinen sovellusmyynnissä, kun rahaa ohjelmiin käytettiin yhden kuukauden aikana yli kolme miljardia dollaria.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor X5c Plus – hinta laskenut -34%

Honor 200 Lite – hinta laskenut -24%

Honor 200 Lite
219 € Verkkokauppa.com
287 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 287 €

Nothing Phone (2a) – hinta laskenut -14%

Nothing Phone (2a)
359 € Proshop
360 € Verkkokauppa.com
419 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 419 €

Oppo A5 Pro 5G – hinta laskenut -13%

Oppo A5 Pro 5G
199 € Power
229 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 229 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.