Microsoft aloitti jo Lumian seuraajan testituotannon?

Manu Pitkänen

Microsoft aloitti jo Lumian seuraajan testituotannon?
Microsoft on jo aloittanut Surface Phone -älypuhelimen testituotannon, väittää taiwanilainen Commercial Times -lehti. Puhelimen tuotantovastuun on saamassa lehden tietojen mukaan Pegatron.

Nokialta ostetut puhelinliiketoiminnot on jo ajettu suurilta osin alas ja Microsoft on tehnyt siitä massiiviset alaskirjaukset. Ohjelmistojätti ei aio kuitenkaan luovuttaa älypuhelinmarkkinaa kokonaan Applelle ja Googlelle, vaan yhtiön toimitusjohtaja Satya Nadellan antaman haastattelun perusteella Microsoft aikoo keskittyä jatkossa tarkkaan valittuihin kohderyhmiin. Käytännössä tämä tarkoittaisi pienempää laitemallistoa, joka olisi kuitenkin räätälöity tarkasti kohdemarkkinan vaatimuksiin sopivaksi.

Vuosi 2016 oli Microsoftille käytännössä välivuosi puhelimien osalta, mutta ensi vuonna yhtiön odotetaan tekevän paluun Surface-mallistoon kuuluvilla laitteilla.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 – hinta laskenut -34%

Motorola Moto G06
99 € Gigantti
99 € Power
99 € Telia

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Google Pixel 10 Pro XL – hinta laskenut -30%

Google Pixel 10 Pro XL
949 € Gigantti
949 € Power
949 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 1359 €

Motorola Moto G17 – hinta laskenut -28%

Motorola Moto G86 Power – hinta laskenut -26%

Motorola Moto G86 Power
239 € Telia
310 € Hobby Hall
314 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 323 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.