Microsoft aloitti jo Lumian seuraajan testituotannon?

Manu Pitkänen

Microsoft aloitti jo Lumian seuraajan testituotannon?
Microsoft on jo aloittanut Surface Phone -älypuhelimen testituotannon, väittää taiwanilainen Commercial Times -lehti. Puhelimen tuotantovastuun on saamassa lehden tietojen mukaan Pegatron.

Nokialta ostetut puhelinliiketoiminnot on jo ajettu suurilta osin alas ja Microsoft on tehnyt siitä massiiviset alaskirjaukset. Ohjelmistojätti ei aio kuitenkaan luovuttaa älypuhelinmarkkinaa kokonaan Applelle ja Googlelle, vaan yhtiön toimitusjohtaja Satya Nadellan antaman haastattelun perusteella Microsoft aikoo keskittyä jatkossa tarkkaan valittuihin kohderyhmiin. Käytännössä tämä tarkoittaisi pienempää laitemallistoa, joka olisi kuitenkin räätälöity tarkasti kohdemarkkinan vaatimuksiin sopivaksi.

Vuosi 2016 oli Microsoftille käytännössä välivuosi puhelimien osalta, mutta ensi vuonna yhtiön odotetaan tekevän paluun Surface-mallistoon kuuluvilla laitteilla.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 – hinta laskenut -47%

Motorola Moto G06
69 € Gigantti
69 € Veikon Kone
69 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Motorola Moto E14 – hinta laskenut -39%

Motorola Moto E14
59 € Power
97 € Gigantti
104 € Clas Ohlson

Alin hinta viikko sitten: 97 €

HMD Pulse Pro – hinta laskenut -29%

HMD Pulse Pro
115 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 162 €

OnePlus Nord CE5 – hinta laskenut -29%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.