Samsungilla pohditaan: Tuleeko kaarevista näytöistä vakio-ominaisuus?

Manu Pitkänen

Samsungilla pohditaan: Tuleeko kaarevista näytöistä vakio-ominaisuus?
Kaarevanäyttöiset versiot Samsungin uusimmissa lippulaivapuhelimissa myyvät jo paremmin kuin perinteisemmät tasanäyttöiset mallit. Asiasta kertoi nimettömäksi jäänyt Samsungin edustaja The Korea Heraldille.

Edge-mallien suosio on herättänyt spekulaatioita, että Samsung voisi tulevaisuudessa hylätä perinteiset näytöt lippulaivapuhelimistaan kokonaan. Näin kävi jo elokuun alussa esitellyn Galaxy Note 7:n kohdalla, joten ei olisi mitenkään tavaton ajatus, että sama käsittely tehtäisiin Galaxy S -sarjan puhelimille.

Perinteisellä tasaisella näytöllä varustettuja malleja on tuotu markkinoille muun muassa siksi, että kaarevien näyttöjen tuotanto ylösajo kestää oman aikansa ja tuotannossa eteen tulleet ongelmat voisivat haitata oleellisesti saatavuutta. Nyt tuotanto on saatu laajennettua, joten varovaisuuteen ei ole samankaltaista tarvetta kuin tähän saakka on ollut.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor 200 Lite – hinta laskenut -41%

Honor 200 Lite
99 € DNA
169 € Gigantti
169 € Veikon Kone

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Samsung Galaxy Z Flip5 – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy Z Flip5
928 € CDON
1249 € Proshop
1249 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1249 €

Motorola Edge 60 – hinta laskenut -21%

Motorola Edge 60
379 € Verkkokauppa.com
379 € Power
379 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 479 €

Motorola Moto G05 – hinta laskenut -21%

Motorola Moto G05
117 € CDON
139 € Proshop
149 € Power

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.