Google välttyi jättimäisiltä korvauksilta – Android ei rikkonut tekijänoikeutta

Manu Pitkänen

Google välttyi jättimäisiltä korvauksilta – Android ei rikkonut tekijänoikeutta
Valamiehistö on asettunut Googlen puolelle hakukoneyhtiön ja Oraclen välisessä oikeuskiistassa, jossa selvitettiin oliko Google käyttänyt luvattomasti Javaan liittyviä teknologioita Android-käyttöjärjestelmässä. Vuonna 2010 alkanut kiista ei ole kuitenkaan päättymässä, sillä Oracle aikoo valittaa tuomiosta.

Oraclen näkemyksen mukaan Google päätyi hyödyntämään luvattomasti Java-ohjelmointirajapintoja Androidissa, koska sillä oli kova kiire päästä mukaan älypuhelinmarkkinoille. Google kuitenkin vetosi fair use -pykäliin selittäessään miksi se oli riitaa aiheuttaneita rajapintoja ja se kelpasi valamiehistölle selitykseksi.

Mikäli valamiehistö olisi päättänyt toisin, olisivat korvaussummat saattaneet nousta varsin mittaviksi Android-puhelimien myynnin laajuuden takia. Oracle vaati alun perin jopa yhdeksän miljardin dollarin korvausta.

Alun perin juttua käsiteltiin jo muutama vuosi sitten, jolloin oikeus totesi, ettei ohjelmointirajapintoja voi suojata tekijänoikeudella. Tämä päätös kuitenkin kumottiin myöhemmin, minkä vuoksi Oracle ja Google palautuivat kiistassaan takaisin alkupisteeseen.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor 200 Lite – hinta laskenut -41%

Honor 200 Lite
99 € DNA
169 € Gigantti
169 € Veikon Kone

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Motorola Edge 50 Pro – hinta laskenut -33%

Motorola Edge 50 Pro
424 € Verkkokauppa.com
447 € CDON
699 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 634 €

Motorola Edge 60 – hinta laskenut -21%

Motorola Edge 60
379 € Verkkokauppa.com
379 € Gigantti
379 € Power

Alin hinta viikko sitten: 479 €

Motorola Moto G05 – hinta laskenut -21%

Motorola Moto G05
117 € CDON
139 € Proshop
149 € Power

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.