WhatsAppista kehitteillä Windows- ja Mac-sovellukset?

Manu Pitkänen

WhatsAppista kehitteillä Windows- ja Mac-sovellukset?
WhatsApp on kasvanut massiiviseksi miljardin käyttäjän verkkopalveluksi pelkästään mobiilikäyttäjien avulla, mutta monet haluaisivat käyttää sitä myös tietokoneella. Palvelun käyttö onnistuu kyllä tietokoneellakin, mutta käyttökokemus ei ole useimpien toivomalla tasolla.

WhatsAppia voi käyttää tietokoneella web.whatsapp.com-nettiosoitteen kautta, mutta tällöinkin puhelin pitää olla paritettuna istunnon ajaksi. Monien toiveissa on natiivi työpöytäsovellus, joka toimisi itsenäisesti ilman QR-koodien skannailua.

WhatsAppin beta-sovellusten muutoshistoriaa tarkkaileva WABetaInfo-tunnus julkaisi Twitterissä kuvakaappauksia WhatsAppin käännöspalvelusta, jotka vihjaavat siihen suuntaan, että WhatsAppista olisi kehitteillä natiivit sovellukset Windowsille ja OS X:lle. Natiivin sovelluksen ansiosta palvelua ei tarvitsisi enää käyttää selaimen kautta. Kuvakaappauksista ei kuitenkaan ilmene, että säilyykö napanuora puhelimeen vai olisiko se uusissa sovelluksissa katkaistu tavalla tai toisella.




Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo A40 – hinta laskenut -40%

Oppo A40
59 € Gigantti
99 € Power
99 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Oppo Reno 12 F (4G) – hinta laskenut -36%

Oppo Reno 12 F (4G)
149 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 233 €

HMD Pulse Pro – hinta laskenut -24%

HMD Pulse Pro
99 € Hobby Hall
127 € CDON
129 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Motorola Moto G75 – hinta laskenut -23%

Motorola Moto G75
199 € DNA
239 € Gigantti
256 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 258 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.