Uudesta Android-puhelimesta löytyi yllättävä ominaisuus – Tukee Applen tekniikkaa

Manu Pitkänen

Uudesta Android-puhelimesta löytyi yllättävä ominaisuus – Tukee Applen tekniikkaa
HTC:n tällä viikolla esittelemän 10-älypuhelimen teknisistä tiedoista löytyy varsin yllättävä tieto. Puhelin tukee Applen AirPlaytä.

AirPlay on iPhoneissa, iPadeissä ja Apple TV:ssä käyttämä langaton tekniikka, jonka avulla voi lähettää sisältöjä laitteesta toiselle, kun laitteet ovat vain samassa verkossa. HTC 10:n tapauksessa AirPlay tuki rajoittuu vain musiikkiin suoratoistoon eli videoita HTC 10:stä ei pysty lähettämään Apple TV:hen AirPlayn välityksellä.

AirPlaytä on voinut käyttää tähänkin asti Android-puhelimilla, mutta siihen on vaadittu kolmannen osapuolen epävirallinen ohjelma (eism. Allcast). Tämä on ensimmäinen kerta, kun Android-laitteesta löytyy natiivi tuki AirPlaylle. AirPlayn tarjoaminen kilpailijoiden käyttöön on mielenkiintoinen uusi piirre Applen strategiassa, sillä tähän asti yhtiö on pyrkinyt pitämään kaiken omissa hyppysissään.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -41%

Motorola Moto G06 Power
129 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 219 €

Honor Magic V3 – hinta laskenut -38%

Honor Magic V3
799 € DNA
1290 € Power
1299 € Prisma Verkkokauppa

Alin hinta viikko sitten: 1290 €

Samsung Galaxy S25+ – hinta laskenut -33%

Samsung Galaxy S25+
599 € DNA
899 € Proshop
899 € Power

Alin hinta viikko sitten: 899 €

Honor Magic7 Lite – hinta laskenut -31%

Honor Magic7 Lite
199 € DNA
276 € Proshop
349 € Power

Alin hinta viikko sitten: 287 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.