Applen tilaukset syynä? Näyttövalmistajat rakentavat lisää OLED-kapasiteettia

Manu Pitkänen

Applen tilaukset syynä? Näyttövalmistajat rakentavat lisää OLED-kapasiteettia
Viime vuoden lopusta lähtien aasialaisista komponenttitoimittajalähteistä on kantautunut tietoja, joiden mukaan Apple suunnittelisi OLED-näyttöihin siirtymistä iPhone-puhelimissa vuodesta 2018 lähtien. Nyt Japan Display ja LG ovat kertoneet mittavista investoinneista OLED-tuotantoon.

Sonyn, Toshiban ja Hitachin entisistä näyttöliiketoiminnoista muodostettu Japan Display on keskittynyt lähinnä LCD-näyttöihin, mutta vuonna 2018 sen on määrä aloittaa OLED-näyttöjen tuotanto. Asiasta uutisoinut Reuters ei kuitenkaan raportoinut kuinka suuri tuotantovolyymi voisi vuonna 2018 olla.

Reuters kertoo LG:n lähettäneen viranomaisille hakemuksen, jossa se ilmoittaa investoivansa 380 miljoonaa dollaria televisioissa käytettävien OLED-paneeleiden tuotantoon. Tuotantolinjaston rakentaminen aloitetaan tämän vuoden alussa ja valmista pitäisi olla vuoden kuluttua. Jutusta ei selviä onko kyse osa viime vuoden lopulla julkistettua 8,7 miljardin dollarin investointia OLED-tuotantoon vai täysin erillinen investointi.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 9 Pro Fold – hinta laskenut -33%

Google Pixel 9 Pro Fold
1199 € Gigantti
1789 € Elisa
1989 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1789 €

Honor 400 Lite – hinta laskenut -33%

Honor 400 Lite
149 € DNA
242 € Hobby Hall
249 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 222 €

Motorola Moto G86 – hinta laskenut -31%

Motorola Moto G86
220 € Lenovo
244 € CDON
257 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 319 €

Samsung Galaxy A15 (4G) – hinta laskenut -30%

Samsung Galaxy A15 (4G)
348 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 495 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.