Google tekee paluun Kiinaan – Sovelluskauppa kehitteillä

Manu Pitkänen

Google tekee paluun Kiinaan – Sovelluskauppa kehitteillä
Google suunnittelee parhaillaan Kiinan Android-käyttäjille räätälöidyn sovelluskaupan avaamista. Sovelluskaupan pitäisi aueta ensi vuoden aikana, kertovat Reutersille puhuneet lähteet.

Google ei ole panostanut Kiinaan merkittävällä tavalla vuoden 2010 jälkeen, jolloin hakukoneyhtiö ja Kiinan hallinto ajautuivat kovaan riitaan sensuurikysymysten takia. Google ei suostunut sensuroimaan palveluitaan, minkä vuoksi ne ovat olleet estettyinä, eikä maassa myytävissä Android-älypuhelimissa ole mukana Google Play -sovelluskauppaa.

Google näyttäisi olevan nyt valmis taipumaan Kiinan tahtoon. Maailman suurin älypuhelinmarkkina on liian iso "kakunpala" jätettäväksi muille. Reutersin mukaan Kiinan markkinoille tarkoitettu sovelluskauppa toimisi täysin erillään muista Google Play -kaupoista. Hakukoneyhtiön suunnitelmana on tuoda muitakin verkkopalveluita Kiinaan sovelluskaupan jälkeen.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor 400 Lite – hinta laskenut -35%

Honor 400 Lite
149 € DNA
241 € Hobby Hall
249 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 229 €

Motorola Moto G05 – hinta laskenut -28%

Motorola Moto G05
79 € Power
89 € Proshop
111 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 109 €

Motorola Moto G86 Power – hinta laskenut -24%

Motorola ThinkPhone 25 – hinta laskenut -22%

Motorola ThinkPhone 25
392 € CDON
447 € Proshop
485 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.