Huawein uusi tehopiiri julkistettiin: Kirin 950

Manu Pitkänen

Huawein uusi tehopiiri julkistettiin: Kirin 950
Huawein täysin omistama HiSilicon on esitellyt Kirin 950 -järjestelmäpiirin. Kyseessä on ensimmäinen ARM:n Cortex-A72-ytimiä hyödyntävä mobiilipiiri.

Kirin 950:ssä on yhteensä kahdeksan suoritinydintä, joista neljä on raskaampiin laskentatehtäviin tarkoitettuja Cortex-A72-ytimiä ja loput neljä on vähävirtaisempia Cortex-A53-ytimiä. Grafiikkaohjaimena käytetään ARM:n Mali-T880:tä. Piiri on valmistettu TSMC:n 16 nanometrin FinFET+-prosessilla.

Uusien suoritinytimien ansiosta Kirin 950:ssä on potentiaalia toistaiseksi tehokkaimmaksi Android-järjestelmäpiiriksi, vaikka luotettavia testituloksia ei olekaan vielä julkaistu. Verkossa on julkaistu kuitenkin Huawei Mate 8:ksi uskotun laitteen Geekbench-tulokset. Niiden perusteella Kirin 950 olisi tosiaan rivakampi kuin Exynos 7420, mutta häviäisi vielä Applen A9:lle.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi 13T Pro – hinta laskenut -44%

Xiaomi 13T Pro
449 € Proshop
579 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 1026 €

Samsung Galaxy Z Fold5 – hinta laskenut -38%

Samsung Galaxy Z Fold5
1150 € Multitronic
1979 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1841 €

Realme Note 60 – hinta laskenut -35%

Realme Note 60
75 € Hobby Hall
99 € Proshop
107 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 115 €

Oppo A60 – hinta laskenut -31%

Oppo A60
89 € Power
129 € Elisa
149 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.