Maailman suurin valmistaja tukee Googlen Androidin haastajaa

Manu Pitkänen

Maailman suurin valmistaja tukee Googlen Androidin haastajaa
Maailman suurin kulutuselektroniikan sopimusvalmistaja Foxconn on sijoittanut vaihtoehtoista Android-käyttöjärjestelmää kehittävään Cyanogeniin. Sijoitus on osa Cyanogenin Series C -rahoituskierrosta, jonka myötä yhtiö on nostanut yhteensä 110 miljoonan dollarin edestä sijoituksia.

Aiemmin Cyanogen kertoi Qualcommin, Twitterin, Telefónican ja Rupert Murdochin osallistuneen tuoreimpaan rahoituskierrokseen. Microsoftin huhuttiin myös pohtineen Cyanogeniin sijoittamista, mutta lopulta neuvotteluissa päädyttiin vain strategiseen yhteistyöhön, minkä ansiosta Microsoftin kehittämät sovellukset esiasennetaan Cyanogen OS -pohjaisiin laitteisiin.
MAINOS



Cyanogenin mukaan se aikoo uuden riihikuivan avulla kiihdyttää omaa ohjelmistokehitystä palkkaamalla uusia ohjelmisto-osaajia.

Cyanogenin tavoitteena on luoda vaihtoehtoinen Android-käyttöjärjestelmä Googlen hallitseman Androidin rinnalle.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo A40 – hinta laskenut -40%

Oppo A40
59 € DNA
79 € Power
99 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Oppo A18 – hinta laskenut -38%

Oppo A18
49 € DNA
79 € Elisa
129 € Veikon Kone

Alin hinta viikko sitten: 79 €

Samsung Galaxy A15 (5G) – hinta laskenut -35%

Sony Xperia 1 VI – hinta laskenut -29%

Sony Xperia 1 VI
999 € Elisa
1399 € Power
1399 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 1399 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.