OPAS: Näin valitset itsellesi robotti-imurinRoborockin vuoden 2025 valikoima vertailussa

Maailman suurin valmistaja tukee Googlen Androidin haastajaa

Manu Pitkänen

Maailman suurin valmistaja tukee Googlen Androidin haastajaa
Maailman suurin kulutuselektroniikan sopimusvalmistaja Foxconn on sijoittanut vaihtoehtoista Android-käyttöjärjestelmää kehittävään Cyanogeniin. Sijoitus on osa Cyanogenin Series C -rahoituskierrosta, jonka myötä yhtiö on nostanut yhteensä 110 miljoonan dollarin edestä sijoituksia.

Aiemmin Cyanogen kertoi Qualcommin, Twitterin, Telefónican ja Rupert Murdochin osallistuneen tuoreimpaan rahoituskierrokseen. Microsoftin huhuttiin myös pohtineen Cyanogeniin sijoittamista, mutta lopulta neuvotteluissa päädyttiin vain strategiseen yhteistyöhön, minkä ansiosta Microsoftin kehittämät sovellukset esiasennetaan Cyanogen OS -pohjaisiin laitteisiin.



Cyanogenin mukaan se aikoo uuden riihikuivan avulla kiihdyttää omaa ohjelmistokehitystä palkkaamalla uusia ohjelmisto-osaajia.

Cyanogenin tavoitteena on luoda vaihtoehtoinen Android-käyttöjärjestelmä Googlen hallitseman Androidin rinnalle.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G15 – hinta laskenut -32%

Samsung Galaxy Z Flip6 – hinta laskenut -32%

Samsung Galaxy Z Flip6
592 € CDON
849 € Proshop
882 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 869 €

Xiaomi 15 Ultra – hinta laskenut -27%

Xiaomi 15 Ultra
1129 € CDON
1499 € Proshop
1737 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 1538 €

Oppo Reno 14 F – hinta laskenut -20%

Oppo Reno 14 F
319 € Multitronic
399 € Power

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.