Apple on hyppäämässä mukaan geenitutkimukseen

Manu Pitkänen

Apple on hyppäämässä mukaan geenitutkimukseen
Keväällä Apple Watchin toisessa julkaisutilaisuudessa esitelty ResearchKit-hanke on laajenemassa tautitutkimuksesta geenitutkimukseen, kertoo MIT:n Technology Review -julkaisu. Geenitutkimusten aloittamisesta on tarkoitus kertoa kesäkuun alussa WWDC-tapahtumassa.

Jo nyt ResearchKitin avulla on alettu kerätä tietoa rintasyöpää, Parkinsonin tautia, astmaa ja diabetestä sairastavilta käyttäjiltä, mutta tulevaisuudessa sen kautta voidaan ohjata myös geenitutkimukseen liittyviä tutkimusohjelmia. Applen osuus on lähinnä tarjota tutkijoille ja lääkäreille tiedonkeruukanava (ResearchKit) eli se ei ole itse osallisena tutkimushankkeissa. Näin ollen Applella ei ole myöskään pääsyä kerättyihin tietoaineistoihin.

Apple on parin viime vuoden aikana rekrytoinut runsaasti lääketieteen osaajia riveihinsä. Tutkijoiden työn kuviteltiin aluksi liittyvän Apple Watchin kehonmittausominaisuuksiin, mutta ResearchKitin julkaisun myötä on selvinnyt, että Apple haluaa olla paljon tiiviimmin mukana terveystutkimuksessa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor Magic7 Lite – hinta laskenut -46%

Honor Magic7 Lite
199 € Elisa
369 € DNA
399 € Power

Alin hinta viikko sitten: 369 €

Motorola Moto G06 – hinta laskenut -34%

Motorola Moto G06
99 € Gigantti
99 € Power
99 € Telia

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Google Pixel 10 Pro XL – hinta laskenut -30%

Google Pixel 10 Pro XL
949 € Gigantti
949 € Power
949 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 1359 €

Motorola Moto G17 – hinta laskenut -28%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.