Samsung esitteli vähävirtaisemman ja nopeamman muistin älypuhelimiin

Manu Pitkänen

Samsung esitteli vähävirtaisemman ja nopeamman muistin älypuhelimiin
Samsung kertoi tällä viikolla aloittaneensa UFS 2.0 -standardin mukaisten muistipiirien massatuotannon. Muistipiirit on suunnattu seuraavan sukupolven high-end-älypuhelimiin. Jää nähtäväksi ehtivätkö uudet muistipiirit huomenna esiteltävän Galaxy S6:een. Valmistettavien muistipiirien tallennuskapasiteetit ovat 32, 64 ja 128 gigatavua.

UFS 2.0 -standardin ansiosta Samsungin tallennusmuistit ovat selvästi nopeampi kuin nykyisissä älypuhelimissa käytettävät eMMC-muistit. Samsung lupaa muistinsa pystyvän suorittamaan 19 000 satunnaislukutehtävää sekunnissa (IOPS), kun eMMC-muistit pystyvät 11 000 suoritteeseen. Satunnaiskirjoitusoperaatioihinkin yhtiö lupaa 50 prosentin parannusta.

Kuten AnandTech huomauttaa, tukevat UFS-muistit kaksisuuntaista tiedonsiirtoa (full duplex). Luku- ja kirjoitusoperaatioita voidaan suorittaa samanaikaisesti, kun taas eMMC-muisteissa operaatiot täytyy suorittaa eri aikaan (half duplex).



Älypuhelimien kannalta ehkä kaikkein kiinnostavin piirre UFS-muisteissa on niiden vähävirtaisuus. Samsungin mukaan heidän muistinsa kuluttavat jopa 50 prosenttia vähemmän energiaa. Muisteja aiotaan tarjota laitevalmistajille myös ePoP-pakkauksissa, joissa tallennusmuisti on sijoitettu samalle piirille keskusmuistin kanssa. Ratkaisun pitäisi säästää tärkeää komponenttipinta-alaa puhelimissa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy S23 FE – hinta laskenut -33%

Samsung Galaxy S23 FE
399 € DNA
412 € Power
449 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 599 €

Realme C61 (international) – hinta laskenut -29%

Realme C61 (international)
112 € Hobby Hall
156 € CDON
169 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 157 €

Xiaomi Poco X7 – hinta laskenut -27%

Xiaomi Poco X7
249 € Hobby Hall
319 € Proshop
340 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 343 €

Samsung Galaxy A56 – hinta laskenut -27%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.