Project Tangon kehitys jatkuu uudessa paikassa

Manu Pitkänen

Project Tangon kehitys jatkuu uudessa paikassa
3D-kamerateknologiaa hyödyntäneitä Project Tango -laitteita kehittänyt ryhmä on siirtynyt uuteen organisaatiorakenteeseen Googlen sisällä. Tähän asti projektia on työstetty niin sanotussa ATAP-divisioonassa, mutta hankkeen uutta kotia ei paljastettu julkisuuteen.

Aikaisemmin tänä vuonna Google kertoi myös Google Glassin kehitystyön siirtyneen Google X -laboratoriosta uuteen paikkaan. Glassin tapauksessa se tarkoitti nykyisen laitteen hylkäämistä ja uuden version kehitystyön alkamista Tony Fadellin alaisuudessa.

Project Tangon tilannepäivityksessä kerrotaan teknologian kehityksen jatkuvan. Se ei vielä tarkoita, että teknologiaa aiottaisiin käyttää puhelimissa tai tableteissa, kuten tähän asti on tehty. Voihan olla, että Googlen ajatuksena on yhdistää Google Glass ja Project Tango luodakseen Microsoftin HoloLensiä muistuttavan laitteen.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 – hinta laskenut -34%

Motorola Moto G06
99 € Gigantti
99 € Power
99 € Telia

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Google Pixel 10 Pro XL – hinta laskenut -30%

Google Pixel 10 Pro XL
949 € Gigantti
949 € Power
949 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 1359 €

Motorola Moto G86 Power – hinta laskenut -26%

Motorola Moto G86 Power
239 € Telia
314 € Gigantti
330 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 323 €

Google Pixel 10a – hinta laskenut -26%

Google Pixel 10a
429 € Verkkokauppa.com
429 € Gigantti
429 € Power

Alin hinta viikko sitten: 579 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.