Adoben suosittu Lightroom-sovellus julkaistiin Androidille

Manu Pitkänen

Adoben suosittu Lightroom-sovellus julkaistiin Androidille
Adobe on julkaissut Lightroom-kuvankäsittelyohjelmiston Android-älypuhelimille. Sovelluksen voi ladata Google Play Storesta, mutta sen käyttö vaatii Creative Cloud -tilauksen (edullisimmillaan 12,39 euroa kuukausi).

Lightroomin avulla Android-älypuhelimien käyttäjät voivat tehdä perustason muokkauksia ohikiitävistä hetkistä otettuihin valokuviin. Ohjelman avulla voi tehdä sommitteluita sekä säätää värejä ja valaistusta, mutta edistyneemmät muutokset tulee edelleen tehdä Lightroomin työpöytäversiolla. Kuvien metadata ja ohjelmalla tehdyt muokkaukset synkronoituvat tietokoneelle asennetun Lightroomin kanssa.

Adobe julkaisi Lightroomin viime vuoden keväällä iPadille ja kesällä iPhonelle.

Androidille julkaistua Lightroom-sovellusta ei ole optimoitu tableteille. Adobe on kuitenkin luvannut julkaista isoille näytille tarkoitetun version tulevaisuudessa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -35%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 166 €

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -31%

Apple iPhone 16 Pro
874 € iPhonetalo
1259 € Proshop
1259 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Sony Xperia 1 VI – hinta laskenut -29%

Sony Xperia 1 VI
997 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1399 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy A16 (5G)
95 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.