Apple lopetti iPhonen myynnin Venäjällä

Manu Pitkänen

Apple lopetti iPhonen myynnin Venäjällä
Apple on keskeyttänyt toistaiseksi verkkokauppansa myyntitoiminnan Venäjällä, uutisoi Bloomberg. Keskeytyksen myötä Apple ei myy esimerkiksi iPhoneja ja iPadejä enää itse venäläisille.

Taustalla on ruplan kurssin voimakas heikentyminen. Pelkästään eilen ruplan kurssi oli pahimmillaan noin 20 prosentin laskussa Venäjän keskuspankin korkopäätöksen jälkeen. Ruplan heikentymisen takia Applen Venäjällä käymän verkkokaupan arvo on laskenut euroissa ja dollareissa mitattuna. Liiketoimintansa suojelemiseksi Apple päätti lopettaa myynnin kokonaan maassa.

Toinen vaihtoehto olisi ollut muutella ruplahintoja sitä mukaa kun valuutan arvo muuttuu. Havaittujen voimakkaiden heilahteluiden takia sitä ei kuitenkaan nähty järkeväksi.

Applen tuotteita myydään edelleen Venäjällä eri jälleenmyyjien ja operaattoreiden kautta, mutta Apple ei ole itse enää jälleenmyyntibisneksessä mukana. Applella ei ole Venäjällä omia kivijalkamyymälöitä.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy Z Flip5 – hinta laskenut -25%

Samsung Galaxy Z Flip5
760 € Multitronic
1249 € Proshop
1249 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1008 €

Oppo A60 – hinta laskenut -23%

Xiaomi Poco F6 – hinta laskenut -22%

Xiaomi Poco F6
342 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 436 €

Motorola Edge 60 – hinta laskenut -21%

Motorola Edge 60
379 € Verkkokauppa.com
379 € Gigantti
379 € Power

Alin hinta viikko sitten: 479 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.