RGB Express julkaistu Androidille

Manu Pitkänen

RGB Express julkaistu Androidille
Suomalaisen Bad Cranen kehittämä RGB Express -pulmapeli on julkaistu Androidille. Syksyllä peli ilmestyi iOS-laitteille ja se nostettiin App Storessa viikon ilmaissovellukseksi. App Storessa peli on saanut erinomaisen vastaanoton (4,5 / 5; n. 4600 arvostelua).

RGB Expressissä on ideana ratkaista logistisia reittiongelmia: tieverkostolla olevat paketit tulee jakaa oikeisiin osoitteisiin niin, ettei törmää esteisiin eikä samasta kohdasta ajeta kuin kerran (poikkeuksena tieylitykset). Pelin suomalaisuus näkyy hyvin konkreettisesti, sillä eri pelitasot on nimetty suomalaisten kaupunkien mukaan.

Pelin ensimmäiset kentät ovat hyvin yksinkertaisia, minkä vuoksi siihen saattaa aluksi kyllästyä. Kiinnostavuus kuitenkin lisääntyy nopeasti ongelmien vaikeutumisen myötä. RGB Expressissä on pelattavaa 200 kentän verran ja se on ladattavissa Android-laitteille ilmaiseksi. Mainokset saa rahaa vastaan pois, myös maksullisia vinkkejä on tarjolla.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi Redmi Note 15 Pro+ – hinta laskenut -20%

Xiaomi Redmi Note 15 Pro+
400 € Hobby Hall
549 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Honor X5c Plus – hinta laskenut -20%

Honor X5c Plus
79 € Gigantti
79 € Power
79 € Mobiilipiste.fi

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Motorola ThinkPhone 25 – hinta laskenut -19%

Xiaomi Redmi Note 15 Pro – hinta laskenut -18%

Xiaomi Redmi Note 15 Pro
260 € Hobby Hall
369 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 319 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.