Facebook irrottaa ryhmät Facebook Groups -mobiilisovellukseksi

Petteri Pyyny

Facebook tekee sen taas.. Irrottaa osan Facebookista omaksi sovelluksekseen
Facebook on saanut viime kuukausina kuraa niskaan oikein olan takaa irrotettuaan palvelunsa viestitoiminnot erilliseen Facebook Messenger -sovellukseen, samalla poistaen kyseisen ominaisuuden varsinaisesta Facebookin mobiilisovelluksesta.

Negatiivisesta palautteesta huolimatta toimintojen pilkkominen erillisiin sovelluksiin näyttää olevan Facebookin suunnitelma laajemminkin, sillä nyt yhtiö on päättänyt irrottaa Facebook-ryhmät erilliseen Facebook Groups-sovellukseen.

Tällä kertaa yhtiö on ilmeisesti oppinut Messenger-fiaskosta jotain ja ei ainakaan toistaiseksi aio poistaa ryhmäominaisuuksia varsinaisesta Facebook-sovelluksesta, vaan tarjoaa Groups-sovelluksen kautta vain erilaisen lähestymistavan ryhmien käyttöön. "Seuraa ryhmiäsi Groupsissa tai Facebookissa, kummin vain", yhtiö lupaa.

Kuten arvata saattaa, sovellus löytyy sekä iOS:lle että Androidille, alla latauslinkit:



Facebook Groups iOS:lle
Facebook Groups Androidille


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi 15T – hinta laskenut -31%

Xiaomi 15T
480 € Hobby Hall
649 € Proshop
709 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 699 €

Xiaomi 15 – hinta laskenut -30%

Xiaomi 15
861 € Hobby Hall
999 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1223 €

Motorola Edge 70 – hinta laskenut -28%

Samsung Galaxy S25 Ultra – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy S25 Ultra
743 € Gigantti
849 € DNA
857 € Power

Alin hinta viikko sitten: 999 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.