Facebook irrottaa ryhmät Facebook Groups -mobiilisovellukseksi

Petteri Pyyny

Facebook tekee sen taas.. Irrottaa osan Facebookista omaksi sovelluksekseen
Facebook on saanut viime kuukausina kuraa niskaan oikein olan takaa irrotettuaan palvelunsa viestitoiminnot erilliseen Facebook Messenger -sovellukseen, samalla poistaen kyseisen ominaisuuden varsinaisesta Facebookin mobiilisovelluksesta.

Negatiivisesta palautteesta huolimatta toimintojen pilkkominen erillisiin sovelluksiin näyttää olevan Facebookin suunnitelma laajemminkin, sillä nyt yhtiö on päättänyt irrottaa Facebook-ryhmät erilliseen Facebook Groups-sovellukseen.

Tällä kertaa yhtiö on ilmeisesti oppinut Messenger-fiaskosta jotain ja ei ainakaan toistaiseksi aio poistaa ryhmäominaisuuksia varsinaisesta Facebook-sovelluksesta, vaan tarjoaa Groups-sovelluksen kautta vain erilaisen lähestymistavan ryhmien käyttöön. "Seuraa ryhmiäsi Groupsissa tai Facebookissa, kummin vain", yhtiö lupaa.

Kuten arvata saattaa, sovellus löytyy sekä iOS:lle että Androidille, alla latauslinkit:



Facebook Groups iOS:lle
Facebook Groups Androidille


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy S23 FE – hinta laskenut -33%

Samsung Galaxy S23 FE
399 € DNA
412 € Power
449 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 599 €

Realme C61 (international) – hinta laskenut -29%

Realme C61 (international)
112 € Hobby Hall
156 € CDON
169 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 157 €

Xiaomi Poco X7 – hinta laskenut -27%

Xiaomi Poco X7
249 € Hobby Hall
319 € Proshop
340 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 343 €

Samsung Galaxy A56 – hinta laskenut -27%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.