Innovatiivinen Prynt-älypuhelinkuori muuttaa puhelimesi Polaroid-kameraksi

Sami Koivunen

Innovatiivinen Prynt-älypuhelinkuori muuttaa puhelimesi Polaroid-kameraksi
Ranskalainen startup-yritys Prynt esitteli tällä viikolla TechCrunchille prototyyppiä uudenlaisesta älypuhelinkuoresta, joka toisi 90-luvulla suositut Polaroid-kamerat eli pikakamerat osaksi älypuhelinkuvausta.

Käytännössä lisäkuoresta löytyy pienikokoinen tulostin, joka yhdistetään kiinteästi älypuhelimeen siten, että Bluetooth- tai Wifi-yhteyttä ei tarvita.

Nykyisellään valokuvan saaminen paperisena kestää noin 50 sekuntia ja lisävaruste pystyy pitämään sisällään yhtä valokuvapaperia kerrallaan. Ensi vuonna esiteltävässä kuluttajatuotteessa tavoitteena on pystyä vähentämään aikaa 30 sekuntiin ja lisätä tuki 10-30 valokuvauspaperille.

Yrityksen tavoitteena on tuoda kuori markkinoille Kickstarter-joukkorahoituksen kautta. Hintaa laitteelle olisi 99 dollaria ja se toimisi yli neljän tuuman lippulaivaälypuhelimissa.




Parhaat kännykkätarjoukset

Microsoft Surface Duo – hinta laskenut -49%

Microsoft Surface Duo
813 € CDON
1642 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1586 €

Samsung Galaxy S20 – hinta laskenut -41%

Samsung Galaxy S20
370 € Multitronic
683 € CDON
799 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 630 €

Honor X8 – hinta laskenut -32%

Samsung Galaxy S10e – hinta laskenut -30%

Samsung Galaxy S10e
337 € CDON
674 € Dustin Home

Alin hinta viikko sitten: 481 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.