Dropbox päivittyi: Touch ID -tuki lisätty

Manu Pitkänen

Dropbox päivittyi: Touch ID -tuki lisätty
Suosittu pilvitallennuspalvelu Dropbox on lisännyt iOS-sovellukseensa tuen Applen uusimmissa mobiililaitteissa käytettävälle Touch ID -sormenjälkilukijalle.

Touch ID -tuen avulla Dropbox varmistaa, että sovellusta käyttävällä henkilöllä on käyttöoikeus palvelussa säilytettyihin tiedostoihin ilman PIN-koodien näpyttelyä. Ominaisuuden käyttö vaatii laitteesta sormenjälkilukijan lisäksi myös iOS 8 -käyttöjärjestelmän. Päivityksen yhteydessä Dropbox viimeisteli sovelluksen yhteensopivuuden iPhone 6:n ja iPhone 6 Plussan kanssa sekä paransi RTF-tiedostojen esikatselua iOS 8:ssa.

Apple kertoi Touch ID -sormenjälkilukijan avaamisesta kehittäjien käyttöön kesäkuussa pidetyssä WWDC-kehittäjätapahtumassa. Tähän mennessä Touch ID -tuen sovelluksiinsa ovat lisänneet Dropboxin lisäksi muun muassa Evernote, 1Password, LastPass ja Amazon. Samsung kertoi aiemmin keväällä Galaxy S5:n sormenjälkilukijan olevan avoin kehittäjien käyttöön, ainakin PayPal ja LastPass tukevat sitä.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 9 Pro XL – hinta laskenut -45%

Google Pixel 9 Pro XL
357 € Gigantti
699 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 649 €

Xiaomi Redmi Note 14 (5G) – hinta laskenut -32%

Xiaomi Redmi Note 14 (5G)
203 € Hobby Hall
299 € Proshop
397 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 299 €

Motorola Signature – hinta laskenut -31%

Motorola Signature
899 € Gigantti
899 € Proshop
899 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1299 €

Apple iPhone 16 – hinta laskenut -29%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.