Ihanan halpaa: Toshiba esitteli superedullisen tabletin

Manu Pitkänen

Ihanan halpaa: Toshiba esitteli superedullisen tabletin
Toshiba on esitellyt äärimmäisen edullisen Windows-tabletin. Seitsemän tuumaisen taulutietokoneen voimanlähteenä käytetään Intelin neliytimistä Atom-suoritinta ja sen hinta on karvan verran alle 120 dollaria.

Alhaisesta hinnasta huolimatta Toshiba on pitänyt tabletin varustelutason kohtalaisena. Pienen näytön resoluutio on 1024x600 pikseliä (16:9) ja tallennustilaa on 16 gigatavua (muistikorttipaikka, teratavu OneDrive-tilaa). Etu- ja takakamerakin löytyvät kokonpanosta. Atom-suorittimen kanssa suorituskyvystä vastaa gigatavu keskusmuistia.

Encore Minin hinnan on mahdollistanut Microsoftin keväinen ilmoitus antaa Windows ilmaiseksi laitevalmistajille kaikkiin alle yhdeksäntuumaisiin laitteisiin.

Ainakaan vielä Encore Miniä ei näy Toshiban Euroopan alueen verkkosivuilla, eikä sen mahdollista eurohintaakaan paljastettu lehdistötiedotteessa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 9 Pro XL – hinta laskenut -45%

Google Pixel 9 Pro XL
357 € Gigantti
699 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 649 €

Xiaomi Redmi Note 14 (5G) – hinta laskenut -32%

Xiaomi Redmi Note 14 (5G)
203 € Hobby Hall
299 € Proshop
397 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 299 €

Motorola Signature – hinta laskenut -31%

Motorola Signature
899 € Gigantti
899 € Proshop
899 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1299 €

Apple iPhone 16 – hinta laskenut -29%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.