Sprint ostamassa T-Mobilen

Valtteri Ahonen

Sprint ostamassa T-Mobilen
Asiaa lähellä olevat nimettömäksi jääneet lähteet ovat kertoneet, että Sprintin ja T-Mobilen välinen kauppasopimus on hyvin lähellä toteutumista, kirjoittaa Bloomberg.

Sprint on Yhdysvaltojen kolmanneksi suurin teleoperaattori ja T-Mobile puolestaan melko kansainvälinen toimija, jolla on toimintaa Yhdysvaltojen lisäksi 11 Euroopan maassa, muun muassa Saksassa ja Puolassa. T-Mobile on Yhdysvaltojen neljänneksi suurin alan toimija.

Kauppahinnaksi on arveltu noin 40 dollari per osake, eli noin 31 miljardia dollaria. T-Mobilen kassavarat ja velat huomioon ottaen yhtiön teoreettiseksi arvoksi tulee siis noin 40 miljardia dollaria. Sprintin on kerrottu tarjoavan noin puolta summasta rahana ja puolta osakkeina.


Kauppa ei ole aivan läpihuutojuttu, ja asiantuntijat ovat epäileväisiä sen toteutumisesta. Ei ole edes kovin varmaa, saisiko kauppa viranomaisten hyväksynnän. Toisaalta analyytikot ovat olleet myös sitä mieltä, että kauppa olisi järkevä ja parantaisi selvästi Sprintin asemaa markkinoilla Yhdysvaltojen kahta suurinta operaattoria, AT&T:tä ja Verizonia vastaan.



Muutama vuosi sitten oltiin lähellä tilannetta, että AT&T olisi ostanut T-Mobilen, mutta kauppa peruuntui.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Realme GT 6 – hinta laskenut -27%

Realme GT 6
437 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 599 €

Honor 400 – hinta laskenut -18%

Samsung Galaxy Z Flip5 – hinta laskenut -16%

Samsung Galaxy Z Flip5
1049 € CDON
1249 € Proshop
1249 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1249 €

Motorola Edge 60 Fusion – hinta laskenut -13%

Motorola Edge 60 Fusion
308 € Multitronic
342 € Dustin Home
356 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 355 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.