Video: Tältä näyttää Samsung Z -älypuhelimen käyttöliittymä

Juha Tuppi

Video: Tältä näyttää Samsung Z -älypuhelimen käyttöliittymä
Samsung ilmoitti eilen ensimmäisestä Tizen-käyttöjärjestelmää hyödyntävästä älypuhelimestaan. Tuore video antaa esimakua, miltä Tizen tulee näyttämään Samsung Z:ssä.

The HandHeld Blogin Vaibhav Sharma pääsi vastikään testaamaan uuden Tizen-puhelimen käyttöliittymää Tizen-kehittäjien konferenssissa. Videon perusteella Samsung Z:n käyttöliittymä tulee poikkeamaan sekä puettavasta teknologiasta tutusta Tizenistä että Samsungin TouchWizistä, vaikka jälkimmäisestä on säilytetty joitain piirteitä tutustumisen helpottamiseksi. Tizen tullee tarjoamaan myös useampia aloitusnäkymiä sekä alasvedettävän ilmoitusnäkymän.

Sharma huomauttaa myös, että vaikka videodemonstrointi tapahtuukin referenssilaitteella, siinä on nähtävissä sama käyttöliittymä kuin mikä tulee olemaan Samsung Z:ssä. Samsung Z on tarkoitus tuoda myyntiin Venäjällä ja muilla markkinoilla heinä-syyskuun aikana.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Realme 12+ – hinta laskenut -31%

Realme 12+
193 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 279 €

Samsung Galaxy M55 – hinta laskenut -25%

Samsung Galaxy M55
322 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 427 €

Xiaomi Poco X7 Pro – hinta laskenut -25%

Xiaomi Poco X7 Pro
279 € Hobby Hall
319 € Multitronic
321 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 374 €

Realme Note 60 – hinta laskenut -22%

Realme Note 60
81 € Hobby Hall
99 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 103 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.