Mozilla kehittää Firefox Launcheria Android-puhelimille

Manu Pitkänen

Mozilla kehittää Firefox Launcheria Android-puhelimille
Firefox-selainta kehittävä Mozilla antoi esimaksua InContext-tapahtumassa heidän kehittämästään Firefox Launcherista, joka korvaa Android-puhelimien oletuskotinäkymän.

Mozilla kehittää parhaillaan myös älypuhelimille tarkoitettua Firefox OS -käyttöjärjestelmää, mutta Firefox Launcherin avulla pääsee käsiksi Mozillan tarjoamaan fiilikseen ilman, että pohjalla olevasta Android-käyttöjärjestelmästä pitäisi luopua. Mozillan mukaan se on integroinut EverythingMe-näkymäsovelluksen adaptiivisen sovellushaun Firefox-selaimeen, jonka avulla on saavutettu kustomoitava ja persoonallinen web-kokemus.

Mozilla sijoitti EverythingMe'hin toissa vuoden lopulla.

Firefox Launcherista ei tiedetä vielä paljoakaan, mutta lisää tietoa pitäisi tulla kun projekti etenee beta-vaiheeseen. Alla on Mozillan jakama kuva Firefox Launcherista.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Apple iPhone 17 Air – hinta laskenut -44%

Apple iPhone 17 Air
834 € Hobby Hall
998 € Power
999 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 1499 €

Motorola Moto G17 – hinta laskenut -40%

Motorola Moto G06 – hinta laskenut -34%

Motorola Moto G06
99 € Verkkokauppa.com
99 € Gigantti
99 € Power

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Honor X5c Plus – hinta laskenut -20%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.