Foxconnin johtoporrasta pidätetty lahjuksien vaatimisesta iPhone-komponenttivalmistajilta

Juha Tuppi

Foxconnin johtoporrasta pidätetty lahjuksien vaatimisesta iPhone-komponenttivalmistajilta
Muun muassa Applen tuotteita valmistavan taiwanilaisen Foxconnin johtoportaaseen kuuluvia henkilöitä on viimeisimpien tietojen mukaan pidätetty syytettynä lahjusten vaatimisesta komponenttivalmistajilta.

Cnet raportoi eilen pidätyksistä viitaten kiinalaisella Tencent-uutissivustolla julkaistuihin tietoihin. Lähteen tietojen mukaan syytetyt vaativat komponenttivalmistajilta voitelurahaa, jotta Foxconn ostaisi heiltä komponentteja iPhone-älypuhelimiin ja jotta tilaukset hyväksyttäisiin. Juoni paljastui, kun komponenttivalmistajat valittivat epäilyttävästä menettelystä Foxconnille, joka käynnisti sisäisen tutkinnan.

Noin kaksitoista johtavassa asemassa olevaa työntekijää on pidätetty ja lahjusjupakan pääpiruksi epäillään yhtiön eläköitynyttä vanhempaa varapääjohtajaa Liao Wanchengia. Wanchengin epäillään myös perustaneen ulkomaille valeyrityksen rahanpesua varten.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy S24 FE – hinta laskenut -48%

Samsung Galaxy S24 FE
270 € Gigantti
535 € Hobby Hall
599 € Power

Alin hinta viikko sitten: 523 €

Google Pixel 10 Pro Fold – hinta laskenut -40%

Google Pixel 10 Pro Fold
959 € DNA
1589 € Verkkokauppa.com
1589 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 1589 €

Motorola Moto G05 – hinta laskenut -30%

Motorola Moto G05
105 € Hobby Hall
149 € Power

Alin hinta viikko sitten: 148 €

Motorola Edge 70 – hinta laskenut -28%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.