Suomalaisesta peliyhtiöstä myytiin reipas puolikas yli miljardilla eurolla

Manu Pitkänen

Suomalaisesta peliyhtiöstä myytiin reipas puolikas yli miljardilla eurolla
Vuonna 2010 perustetun suomalaisen peliyhtiö Supercellin omistajat ovat myyneet 51 prosentin osuuden japanilaisille teleoperaattori SoftBankille ja peliyhtiö GungHolle. Kaupan arvo on 1,5 miljardia dollaria eli 1,1 miljardia euroa.

Kauppa on maailmanmittakaavassa mitattuna iso näin nuoresta yhtiöstä. Esimerkiksi Facebook osti vuonna 2010 toimintansa aloittaneen Instagramin noin miljardilla dollarilla. Supercellin puolikkaasta maksettiin siis enemmän kuin koko Instagramista ja sen nykyiseksi markkina-arvoksi tuli 2,2 miljardia euroa. Microsoft on ostamassa Nokian matkapuhelinliiketoiminnan 3,79 miljardilla eurolla.

Peliyhtiön toimitusjohtaja ja perustaja Ilkka Paanasen mukaan kaupan myötä Supercell muuttu globaaliksi peliyhtiöksi ja se vauhdittaa yhtiön tavoitteiden saavuttamista. Suomesta ei olla kuitenkaan lähdössä mihinkään. Kaupan yksi ehdoista oli, että pääkonttori pysyy Suomessa.



Supercellin luomiin peleihin lukeutuvat Clash of Clans sekä maatalouspeli Hay Day.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor Magic7 Pro – hinta laskenut -47%

Honor Magic7 Pro
499 € Verkkokauppa.com
1002 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 939 €

Cepter Nivo X3 – hinta laskenut -29%

Cepter Nivo X3
199 € Power

Alin hinta viikko sitten: 279 €

Google Pixel 10 Pro XL – hinta laskenut -26%

Google Pixel 10 Pro XL
899 € Elisa
959 € Proshop
1223 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 1222 €

Xiaomi 17 – hinta laskenut -25%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.