LG rikkoi oman ennätyksensä: 12,1 miljoonaa toimitettua älypuhelinta

Manu Pitkänen

LG rikkoi oman ennätyksensä: 12,1 miljoonaa toimitettua älypuhelinta
Toisen vuosineljänneksen tuloksen julkaissut LG onnistui toimittamaan sille ennätyksellisen suuren määrän älypuhelimia. Huhti-kesäkuun toimitukset olivat 12,1 miljoonaa älypuhelinta.

Vaikka kappalemääräisesti puhelinpuolella menikin hyvin, niin liikevoitto tipahti yli puolella alkuvuoteen nähden. Liikevoitoksi muodostui 61 miljardia wonia, eli noin 41 miljoonaa euroa. Viime vuonna vastaavana ajanjaksona LG:n puhelinpuoli teki tappiota. Lasku alkuvuoteen nähden johtui kysynnän hiljentymisestä Koreasta ja aiempaa pienemmästä keskimyyntihinnasta sekä kovemmista panostuksista markkinointiin.

LG oli vuoden alussa 10,3 miljoonalla toimitetulla älypuhelimellaan markkinoiden kolmanneksi suurin. Erot alaspäin ovat pieniä, Applella ja Samsungilla on pitkä kaula.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G85 – hinta laskenut -43%

Motorola Moto G85
199 € Elisa
349 € Power

Alin hinta viikko sitten: 349 €

Motorola Edge 60 – hinta laskenut -36%

Motorola Edge 60
279 € DNA
349 € Gigantti
349 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 433 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -36%

Samsung Galaxy A16 (5G)
109 € Mobiilipiste.fi
169 € Power
169 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Google Pixel 10 – hinta laskenut -35%

Google Pixel 10
599 € Proshop
619 € Hobby Hall
699 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 949 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.